HISZPANIA

TEKST

W danich 31.03-06.04.2019 roku odbyło się piąte, a zarazem ostanie spotkanie młodzieży realizującej projekt pt. „Migracja w Europie" w ramach programu Erasmus+.

Hiszpańska szkoła San Jerónimo w Alba de Tormes gościła nauczycieli i młodzież ze szkół partnerskich z Tours, Tervuren, Handrup oraz  pięcioro uczniów i dwie nauczycielki z naszej szkoły.

W programie było zwiedzanie fabryki sera, położonej niedaleko miejscowości Salamanca,
 w której zatrudnionych jest wielu imigrantów z Afryki. Podczas wyjazdu do Madrytu odwiedziliśmy Pueblos Unidos, organizację, która pomaga rodzinom imigrantów, osiedlających się
w Hiszpanii. Głównym punktem pobytu w Madrycie była wizyta w ESIC, prywatnym Uniwersytecie Biznesu i Marketingu. Uczestnicy wymiany mogli zobaczyć roboty oraz wzięli udział w konferencji dotyczącej międzynarodowego problemu, jakim jest migracja.

W czwartek nastąpiła prezentacja przygotowanych wcześniej plakatów oraz prac na temat „Migracja w Europie”, przygotowanych przez każdą ze szkół. W wydarzeniu tym uczestniczyli  lokalni politycy, rodziny uczestników wymiany oraz nauczyciele. W piątek odbyła się ewaluacja projektu,
a po południu uczniowie spędzili czas ze swoimi hiszpańskimi partnerami i ich rodzinami.

Ponadto program obejmował jeszcze sporo różnych atrakcji m.in. gry i zabawy sportowe, zwiedzanie  miasteczka  Alba de Tormes oraz miasta ze studenckim klimatem i dużą ilością pereł architektury jakim jest Salamanka.

Po tygodniu pełnym wrażeń, przyszedł czas na pożegnanie...i tak w sobotę, bogatsi w nowe doświadczenia, wróciliśmy bezpiecznie do domu.