Polsko - Niemiecka Wymiana Młodzieży

NIEMCY 2023

W dniach od 25 września do 29 września 2023 roku grupa 11 uczniów naszej szkoły wraz

z p. Izabelą Rulewską i Patrycją Szafran wzięła udział w spotkaniu młodzieży w ramach partnerstwa pomiędzy SP nr 8, a Gymnasium Leoninum Handrup w Niemczech.

To było wyjątkowe spotkanie, ponieważ wiązało się z obchodami 100-lecia Gymnasium Leoninum i z tej okazji oprócz naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyły szkoły partnerskie
z różnych krajów.

Podczas pobytu uczniowie wspólnie realizowali projekt pt. " Freundschaft - Przyjaźń". Projekt skupiał się na tworzeniu silnych więzi międzykulturowych i rozwijaniu umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie młodzieży. Uczniowie mieli okazję do rozwijania umiejętności językowych oraz zawarcia nowych przyjaźni.

Wieczory integracyjne, które obejmowały gry zespołowe oraz dyskoteki, umożliwiały uczestnikom pogłębienie relacji oraz wzmocnienie więzi między młodzieżą z różnych krajów.

Uczestnicy wymiany brali udział w zawodach sportowych, w międzynarodowej Mszy świętej oraz we wspaniałym wieczorze, gdzie każda szkoła mogła zaprezentować się przedstawiając swój kraj i swoją szkołę w przygotowanych wcześniej prezentacjach.

Młodzież brała udział w dwóch całodniowych wycieczkach do Bremen i Münster.

W ostatnim dniu pobytu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Gymnasium Leoninum oraz zostały przedstawione wspaniałe rezultaty pracy projektowej.

Projekt wymiany młodzieży odegrał istotna rolę w budowaniu więzi międzykulturowych, promowania dialogu oraz wzajemnego szacunku. Oczekujemy teraz z niecierpliwością rewizyty grupy z Niemiec, która ma nas odwiedzić w kwietniu 2024 roku.

Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie z PNWM.