HANDRUP 2025
W dniach 13-20 września 2024 roku odbyła się kolejna wymiana uczniowska Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu ze szkołą partnerską Gymnasium Leoninum Handrup, która miała miejsce w Niemczech. Program był bardzo bogaty, przewidziane były dwie całodniowe wycieczki: do Bremerhaven i Oldenburga, a także liczne projekty, mające na celu poznanie kultury naszych sąsiadów oraz rozwinięcie przyjaźni między uczniami obydwu nacji.
Udział w wymianie stwarza niepowtarzalną okazję do zawierania międzynarodowych przyjaźni, wspólnego przeżywania codzienności w szkole i w domach rodzin goszczących oraz odkrywania podobieństw i różnic kulturowych.
Podczas niedzielnego wyjazdu do Bremerhaven podziwialiśmy i zwiedziliśmy centrum naukowe Klimahaus. Jest to symulacja podróży dookoła globu wzdłuż południka 8° 34' długości wschodniej, podczas której można przemierzyć wszystkie strefy klimatyczne na nim występujące. W ciągu zaledwie kilku minut można zobaczyć czym różni się 30-stopniowy tropikalny upał od arktycznego mrozu.
Wtorkowy wyjazd do malowniczo położonego w Dolnej Saksonii Oldenburga dał nam możliwość poznania tego miasta. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy główny kościół ewangelicko-luterański św. Lamberta w centrum miasta, następnie mogliśmy zobaczyć teatr oraz dawną rezydencję hrabiów, książąt oraz wielkich książąt. Obecnie w budynku mieści się część Państwowego Muzeum Sztuki i Historii Kultury.
Ważnymi i ciekawymi punktami programu były projekty realizowane w grupach polsko-niemieckich. Jednym z przedsięwzięć było wspólne gotowanie Tortellini. Warto wspomnieć, że uczniowie nie użyli półproduktów, lecz gotowali dania od podstaw, a projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem.
W czasie pobytu polscy uczniowie wzięli udział w zajęciach lekcyjnych, co pozwoliło im poznać niemiecką szkolną rzeczywistość.
Zwieńczeniem naszego spotkania była pizza przy muzyce połączona z grą w piłkę nożną. Mamy nadzieję, że znajomości, które nasi uczniowie nawiązali w Niemczech będą pielęgnowane i zostaną na długo, a na pewno do rewizyty, która odbędzie się w marcu 2025 roku.
POLSKA 2024
W dniach od 10 do 16 kwietnia 2024 roku dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, gościliśmy w naszej szkole 12 uczestników wymiany wraz z opiekunami Johanną Gottschalk i Paulem Thomasem ze szkoły Gymnasium Leoninum z Handrup w Niemczech. Uczniowie zakwaterowani byli w domach naszych uczniów, dzięki czemu mogli zaobserwować zwyczaje w polskich rodzinach, a tym samym z bliska poznać kulturę polską. Wspólnie spędziliśmy bardzo intensywny tydzień wypełniony różnorodnymi zajęciami.
Środa, 10 kwietnia 2024 r.:
W godzinach popołudniowych nasi goście przyjechali pociągiem do Bydgoszczy, gdzie zostali przywitani przez koordynatora wymiany – panią Izabelę Rulewską. Po przyjeździe do Świecia czekali już na nich polscy uczniowie wraz z rodzicami. Było to bardzo emocjonujące spotkanie!
Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.:
Kiedy uczniowie wraz z opiekunami przybyli do szkoły, zostali oficjalnie przywitani przez panią dyrektor Olę Renkiewicz. Po ciepłym powitaniu goście z Niemiec mieli okazję zobaczyć naszą szkołę. Następnie wyjechaliśmy na pełną atrakcji wycieczkę do Torunia.
W Toruniu razem z przewodnikiem pokazaliśmy naszym koleżankom i kolegom najpiękniejsze jego zakątki. Tradycyjne zwiedzanie uzupełnione zostało grą miejską.
Pan przewodnik przygotował specjalnie dla naszej grupy zestaw zadań do wykonania
na Toruńskiej Starówce. Uczestnicy wymiany mogli również uczestniczyć w piernikowych warsztatach w Piernikarni Starotoruńskiej. Było przy tym dużo śmiechu, dobrej zabawy i przede wszystkim integracji.
Piątek, 12 kwietnia 2024 r.:
Tego dnia mogliśmy uczestniczyć w bardzo interesujących zajęciach, przygotowanych
z okazji Dnia Otwartego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu. Zwiedziliśmy ruiny zamku krzyżackiego. Dzięki panu Michałowi Golińskiemu, który przybliżył nam dawne czasy, odkryliśmy, że jest to fascynujące miejsce, pełne historii
i tajemnic. Po tak licznych atrakcjach udaliśmy się na przepyszną pizzę.
Sobota, 13 kwietnia 2024 r.:
Pierwszy punkt podczas całodniowej wycieczki do Trójmiasta zaczęliśmy od warsztatów w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Nasi goście byli pod dużym wrażeniem. Wspólnie przeprowadzaliśmy eksperymenty i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek ze świata przyrody, nauki i medycyny. Pozostały czas spędziliśmy na odkrywaniu najciekawszych zabytków pięknego Gdańska.
Niedziela, 14 kwietnia 2024 r.:
Cała niedziela należała do rodzin – wszyscy uczniowie i ich rodziny przygotowali wiele atrakcji dla naszych gości. Taki dzień przybliżył również naszym gościom realia życia codziennego w Polsce. Niedziela była dla wszystkich bardzo udana.
Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.:
Dzień zaczęliśmy od zabaw sportowych; oprócz gier zespołowych na uczniów czekało zadanie: opanowanie kroków naszego tańca narodowego - poloneza. Początki były nieśmiałe, ale po kilku powtórzeniach wszyscy poczuli dostojność tego tańca i z dumą i wdziękiem zatańczyli nawet najtrudniejsze figury. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Później uczestniczyliśmy w lekcji EDB, gdzie dowiedzieliśmy się, jak udzielić pierwszej pomocy przy krwotokach: jakie są podstawowe zasady postępowania oraz jakie techniki tamowania krwotoków można zastosować. W grupach mieszanych mogliśmy poćwiczyć wcześniej poznane techniki zakładania opatrunków. Była to bardzo wartościowa i ciekawa lekcja. W tym dniu nie zabrakło również pracy nad naszym tematem przewodnim, czyli "Apetyt na zdrowie". Uczniowie podzieleni zostali na 4 grupy, w których wykonywali plakaty dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznych. Po wspólnym obiedzie w naszej szkolnej stołówce prezentowaliśmy efekty pracy młodzieży. Była to świetna okazja do wykorzystania znajomości języków obcych i ćwiczenie umiejętności przedstawiania na forum wykonanych zadań.
Następnie przeszliśmy do drugiego etapu pracy nad projektem. Uczniowie w grupach mieszanych przygotowali zdrowe jedzenie, m.in. sałatkę owocową i bezglutenowe gofry.
Wtorek, 16 kwietnia 2024 r.:
To był ostatni dzień naszego programu w Świeciu. Czas podsumowań, podziękowań
i refleksji. Tego dnia towarzyszyła nam pani dyrektor Barbara Smyk, która pożegnała gości. Pożegnanie było emocjonalne i nie obyło się bez łez. Następnie grupa niemiecka pojechała na Dworzec Główny w Bydgoszczy – stamtąd ruszyli pociągiem w długą podróż powrotną.
Pobyt w Świeciu naszych przyjaciół z Niemiec był bardzo udany dla obu stron.
Podczas wymiany nie brakowało atrakcji i mile spędzonego czasu. Gościom pokazaliśmy kawałek naszej historii, naszego miasta, życia w szkole, czy choćby codzienności.
Nasi partnerzy byli zachwyceni Polską i większość z nich planuje nas odwiedzić w najbliższe wakacje. Ten tydzień pomógł nam lepiej się poznać i zaprzyjaźnić. Można stwierdzić, że taka forma nauki języka obcego jest jedną z najprzyjemniejszych, a zarazem najskuteczniejsza. To był naprawdę dobrze spędzony czas. Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia tej wymiany, szczególnie Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za pomoc i wsparcie finansowe.
NIEMCY 2023
W dniach od 25 września do 29 września 2023 roku grupa 11 uczniów naszej szkoły wraz
z p. Izabelą Rulewską i Patrycją Szafran wzięła udział w spotkaniu młodzieży w ramach partnerstwa pomiędzy SP nr 8, a Gymnasium Leoninum Handrup w Niemczech.
To było wyjątkowe spotkanie, ponieważ wiązało się z obchodami 100-lecia Gymnasium Leoninum i z tej okazji oprócz naszej szkoły w spotkaniu uczestniczyły szkoły partnerskie
z różnych krajów.
Podczas pobytu uczniowie wspólnie realizowali projekt pt. " Freundschaft - Przyjaźń". Projekt skupiał się na tworzeniu silnych więzi międzykulturowych i rozwijaniu umiejętności współpracy w międzynarodowej grupie młodzieży. Uczniowie mieli okazję do rozwijania umiejętności językowych oraz zawarcia nowych przyjaźni.
Wieczory integracyjne, które obejmowały gry zespołowe oraz dyskoteki, umożliwiały uczestnikom pogłębienie relacji oraz wzmocnienie więzi między młodzieżą z różnych krajów.
Uczestnicy wymiany brali udział w zawodach sportowych, w międzynarodowej Mszy świętej oraz we wspaniałym wieczorze, gdzie każda szkoła mogła zaprezentować się przedstawiając swój kraj i swoją szkołę w przygotowanych wcześniej prezentacjach.
Młodzież brała udział w dwóch całodniowych wycieczkach do Bremen i Münster.
W ostatnim dniu pobytu odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 100-lecia Gymnasium Leoninum oraz zostały przedstawione wspaniałe rezultaty pracy projektowej.
Projekt wymiany młodzieży odegrał istotna rolę w budowaniu więzi międzykulturowych, promowania dialogu oraz wzajemnego szacunku. Oczekujemy teraz z niecierpliwością rewizyty grupy z Niemiec, która ma nas odwiedzić w kwietniu 2024 roku.
Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie z PNWM.